ДАНС, МВР и прокуратурата разбиха организирана престъпна група за незаконен износ на бинокли, оптични прицели и друг вид оптика за Руската Федерация от фирма, регистрирана в Пловдив. Трима руски граждани, временно пребиваващи у нас, албанец, гражданин на Беларус и седем българи са задържани за конспиративната дейност, извършвана от началото на 2021г. в разрез с наложените санкции срещу Русия заради нахлуването в Украйна. Петима са с обвинения от Окръжна прокуратура- Пловдив.
За този период от почти три години групата е реализирала печалба в размер на над 4 милиона лева. Това съобщиха в Пловдив зам.-главният прокурор Мария Павлова, главният секретар на МВР Живко Коцев, председателят на ДАНС Пламен Тончев и окръжният прокурор Ваня Христева. Регистрираното в Пловдив дружество е закупувало различни по вид стоки с двойна употреба за около 4 000 000 лева – оптични прицели, балистични измерватели, авиационни радиостанции и други. Те са били складирани в жилищен имот, преопаковани и подготвяни за износ през аерогара София за Руската федерация.
Акцията по разбиване на ръководената и организирана от руснаци престъпна схема се е провела вчера сутринта, като е стартирала на летище София. Там са били задържани част от руските граждани, които се готвели да заминат за родината си.
„Имаме своите ангажименти като партньор на ЕС и НАТО. Поздравявам българските служби за сигурност за операцията по пресичането на износа на стоки с двойна употреба в условията на строго конспиративна дейност“, каза зам.-главният прокурор Мария Павлова.
„Става въпрос за търговия с технологии и военни продукти без разрешение и лицензионна дейност. Те са били изнасяни за териториите, на които се водят военните действия в Украйна“, обясни главният секретар на МВР Живко Коцев.
Разкриването на групата е факт благодарение на получена оперативна информация в ДАНС, която води службите до мрежа от чуждестранни и български граждани, които събирали специфични стоки от ЕС, за да ги изнасят нерегламентирано за Русия, за да стигнат те до руски елитни военни формирования в Украйна.
„Използването е българско дружество, регистрирано в Пловдив. Стоката за износ е била предназначена не за руската редовна армия, а за елитни отряди като Вагнер, ВДВ, Ахмат, за ГРУ, 26-ти отряд, военноморската пехота“, съобщи председателят на ДАНС Пламен Тончев. Той уточни, че руските граждани са пребивавали временно на територията на страната. Дейността е от началото на 2021г., като те са пътували постоянно до България, за да организират незаконната си дейност.
От МВР, прокуратура и полиция не разкриха дали руските граждани са агенти на руските служби или имат други връзки с тях, дали доставят директно военната оптика за руските елитни отряди, или стоката достига до руското военно ръководство, откъдето да се разпределя към фронта в Украйна. Стана ясно, че голяма част от информацията по делото е с гриф за секретност. Дейността на групата в България е наблюдавана от службите за сигурност съвместно с партньорски служби.
На пет лица, всички граждани на чужди държави, са предявени обвинения за организиране и участие в престъпна група, създадена с користна цел, и за опит за износ на изделия и технологии с двойна употреба без разрешение и в нарушение на санкции (престъпления по чл. 321 от НК и по чл. 233, ал. 1, вр. чл. 18 от НК).
„Българските правозащитни и правоохранителни институции даваме ясен знак, че разполагаме с капацитета и ресурса да противостоим на интереса на трети страни, още повече, че в случая става въпрос за агресор, водещ военни действия“, подчерта зам.-главният прокурор Мария Павлова.
„Операцията е проведена в координация с няколко партньорски служби и в изключително сложна и динамична международна обстановка. Българските служби за сигурност и Прокуратурата на Република България показват, че са надеждни партньори и може да се разчита на професионалната им дейност“, каза председателят на ДАНС.
…и една „случайна“ снимка на кандидат кмет…
Супер, сега да им направят детайлна ректоскопия на орките, барем усетят какво е да си истински наблюдаван.